Vi har en utmaning att hantera. Du och jag tillsammans behöver lösa upp en “gordisk” knut. Finessen med en gordisk knut är att den anses vara svårlöst, men är det ej. Och varför anses just denna knut vara svårlöst? Jo, därför att de professionella tyckarna och tänkarna inte lyckats lösa den. Men hur kan vi då påstå att den INTE är svårlöst? Jo, därför att vi har motivationen på vår sida.

Den Gordiska knuten

Alexander den stora och knuten

Det fanns en gång en gammal Grekisk stad som hette Gordion. I denna stand fanns ett tempel och i detta tempel fanns en oxkärra fastbunden med en knut som enligt legenden var så omöjlig att lösa att oraklet vid Telmessos hade utfärdat en profetia att den som löser knuten kommer att bli kung över hela Asien. En dag steg Alexander den store in i templet och försökte sig på att lösa knuten. När han insåg att han inte skulle lyckas lösa knuten blev han så rasande att höjde sitt svärd och högg sönder den. I samma stund insåg han att han löst upp knuten och frigjort oxkärran.

Translate »